MERKEZ : +90 216 470 50 41 FABRİKA : +90 266 281 10 51

Doğalgaz Tesisatında Ex-Proof Ürünler

Can ve iş güvenliği için oldukça önemli olan “Ex-proof” konusu, büyük ölçekli bazı tesislerde gerçekleştirilenlerin dışındaki endüstriyel uygulamalarda pek dikkate alınmamaktadır. Ex-proof malzeme üretiminde 25 yıllık tecrübeye sahip Protaş, bu çalışmayla Binalarda Enerji Verimliliği Yönetmeliği’nin gündeme getirdiği doğalgaz iç tesisat gereklerine yönelik soru işaretlerini gidermeyi hedeflemektedir.

Ex proof ürünler, havada bulunan kimyasal veya tozlar nedeniyle patlayıcı-parlayıcı özellik taşıyan ortamlarda, kıvılcım sebebiyle patlama ve yangın tehlikesini önleyerek can ve mal kaybını engellemek için kullanılan özel yapıya sahip mekanik ve elektriksel teçizatlardır. Bunlar, özel yapıları sayesinde mahfaza içinde oluşabilecek alevi kendi içinde soğutarak dışarıya alev sızdırmama özelliği taşımaktadır.

Doğalgaz İç Tesisat  Teknik ŞArtnamesi’ne görebinalarda bulunması gereken merkezi doğalgaz kazan dairelerindeki elektrik tesisatında güvenlik açısından ex proof korumanın sağlanması gerekmektedir. Şartname gereğince LPG, doğalgaz veya tehlikeli maddeler ile çalışılan yerlerde cihazlar için gerekli elektrik enerjisinin alınacağı elektrik panosu, fan, aydınlatma armatürleri, havalandırma motorları, kablo ve pano tesisatları patlama ve kıvılcım güvenlikli (Ex-proof) olmalıdır. Böylece, elektrik tesisatından kaynaklanabilecek herhangi bir patlama veya yangın tehlikesinin yanı sıra can ve mal kaybının önlenmesi sağlanır.

Aşağıdaki şemada tipik bir tesisatta bulunan teçhizat ve örnek ürün seçimleri görülmektedir. Ex-proof özellikli ekipman kullanılmaması sadece elektrik tesisatının kazan dairesi dışına alınması ile mümkün olabilir.


İmalat tesisi ve sistemi 2007 yılndan bu yana ATEX Kalite Yönetim Sistemi sertifikasına sahip olan Protaş, pek çok ürün serisinin ATEX tip sertifikalarını almış bir Türk firması olarak, ex-proof elektrik malzemeleri konusunda dünya standartlarında hizmet vermeye devam etmektedir.